
OD CZEGO ZALEŻY KOSZT MEBLI NA ZAMÓWIENIE?
Wiele osób kontaktując się z producentami mebli na wymiar chciałoby od razu poznać dokładną cenę takich mebli. Tymczasem natychmiastowe uzyskanie tej informacji najczęściej nie jest możliwe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że na ostateczny kształt takiej ceny wpływa bardzo wiele czynników, wśród których zasadnicze znaczenie mają takie kwestie jak:
– rodzaj materiałów, z których mają być wykonane korpusy mebli
– rodzaj frontów (lakierowane, akrylowe, drewniane, laminowane itp.)
– rodzaj okuć (prowadnice szuflad, zawiasy, siłowniki frontów uchylnych, uchwyty itp.), a także – sposób otwierania szafek
– rodzaj i liczba szuflad
– rodzaj blatów i ścianek nadblatowych
– rodzaj oświetlenia
– rodzaj wyposażenia szafek
– robocizna, w tym pracochłonność i stopień skomplikowania zamówienia
Zatem dokonanie dokładnej wyceny mebli na wymiar jest możliwe dopiero po ustaleniu z klientem wszystkich niezbędnych parametrów dotyczących jego zamówienia, a tym samym każda taka wycena ma zawsze charakter indywidualny.
KORPUSY
Rodzaj materiałów użytych do wykonania korpusów szafek ma ogromny wpływ na ich trwałość. Korpusy szafek w zabudowie lub tych, które będą miały widoczne jedynie krawędzie, wykonuje się najczęściej z płyty laminowanej o grubości 18 mm, pokrytej laminatami o wysokiej jakości i trwałości, z krawędziami oklejonymi obrzeżem PCV. Płyta laminowana jest jednym z tańszych materiałów do produkcji korpusów
Inaczej jest w przypadku mebli, które mają widoczne boki lub całe korpusy. Należą do nich, na przykład, skrajne szafki w zabudowie (czyli szafki z widocznymi bokami) lub meble wolnostojące. W takich przypadkach korpusy są często elementem dekoracyjnym i są wykonywane z dużo droższych materiałów, jak na przykład: laminaty wielowarstwowe, laminaty akrylowe, płyty lakierowane, konglomeraty, sklejki, płyty fornirowane czy drewno. Takie korpusy mogą być nawet kilkadziesiąt razy droższe.
FRONTY MEBLOWE
Na ogół fronty mają największy wpływ na koszt mebli na zamówienie. Jednak na rynku jest duży wybór materiałów do ich produkcji: od najtańszych płyt laminowanych (najczęściej tych samych, z których wykonywane są korpusy), przez trochę droższe płyty MDF oklejone folią czy płyty akrylowe, lakierowane bądź fornirowane, aż po najdroższe – drewniane lub ze spieków kwarcowych, a także (to ostatnia nowość firmy REHAU – Rauvisio crystal) płyty laminowane pokryte szkłem polimerowym. Możliwe też jest wykonanie frontów z połączenia różnych materiałów. Dzięki temu mogą one zyskać nie tylko dodatkowe faktury czy kolory, ale i pożądany, indywidualny efekt estetyczny.
OKUCIA MEBLOWE
Sposób otwierania szafek i wybór okuć meblowych ma również ogromny wpływ na koszt mebli na zamówienie.
W zależności od potrzeb i możliwości finansowych tu także można wybierać od rozwiązań najtańszych, jak na przykład zwykłe zawiasy, po najdroższe (ale za to bardziej funkcjonalne i dające większy komfort użytkowania) – jak siłowniki do frontów uchylnych w szafkach górnych czy specjalne prowadnice do szuflad w szafkach dolnych.
Do tego dochodzi sposób otwierania mebli. Pod tym względem oferta również jest szeroka i zróżnicowana cenowo. Uchwyty, listwowe uchwyty krawędziowe, uchwyty frezowane czy mechanizmy typu „push to open” (otwieranie drzwiczek szafki poprzez naciśnięcie frontu)… Możliwości w tym zakresie jest wiele.
Ponadto meble można wyposażyć w specjalne mechanizmy, które będą je dodatkowo zabezpieczały, a także ułatwiały ich użytkowanie. Do takich rozwiązań można zaliczyć, na przykład, samodociąg (spowoduje, że front domknie się samoistnie) czy tzw. „cichy domyk” (soft close), który płynnie wyhamuje impet zbyt silnie pchniętej szuflady i w ten sposób zabezpieczy ją przed trzaśnięciem.
Jednym z najdroższych rozwiązań w tym zakresie, ale za to dającym zupełnie nową jakość, jest SERVO-DRIVE, czyli elektryczne wspomaganie otwierania. Dzięki tej technologii fronty uchylne górnych szafek, a także szuflady, zmywarki, lodówki czy zamrażarki samoczynnie się otwierają – wystarczy tylko delikatnie nacisnąć ich powierzchnię lub pociągnąć za uchwyt. Natomiast, co ważne, w przypadku braku prądu sprzęt i meble wyposażone w SERVO-DRIVE można otwierać w tradycyjny sposób.
ILOŚĆ I RODZAJ SZUFLAD
Szuflady to kolejny czynnik mający bardzo duży wpływ na cenę. Generalnie: im więcej szuflad w szafce, tym cena będzie wyższa. Tańszą opcją będą szuflady z płyty laminowanej, droższą – systemy szuflad z metalowymi bokami. Niebagatelny wpływ na cenę ma też rodzaj prowadnic do szuflad. Najtańsze są prowadnice rolkowe, potem kulkowe, a najdroższe – systemowe. Rzecz jasna, komfort pracy i trwałość najdroższych prowadnic są najwyższe i nieporównywalne do, na przykład, prowadnic rolkowych.
BLATY I ŚCIANKI NADBLATOWE
W tym zakresie również istnieje ogromny wybór (blaty laminowane, drewniane, z konglomeratów mineralno-akrylowych, ze spieków kwarcowych, kamienne) i ogromna rozpiętość cenowa – uzależniona głównie od rodzaju materiału z jakiego blat czy ścianka nadblatowa mają być wykonane.
Zdecydowanie najtańsze są blaty laminowane, natomiast do najdroższych należą blaty kamienne. W przypadku tych ostatnich, oprócz ceny samego kamienia, trzeba także wziąć pod uwagę wysoką cenę jego obróbki. Cięcie, wiercenie, frezowanie i szlifowanie mogą podnieść cenę blatu kamiennego nawet kilkukrotnie.
OŚWIETLENIE
Odpowiednie oświetlenie ma ogromny wpływ na estetykę i klimat całego wnętrza. W dzisiejszych czasach to nie tylko źródło światła, ale i dekoracja. Dlatego również w tym zakresie oferta jest bardzo zróżnicowana: świetlówki, halogeny, ledy, taśmy ledowe. Oświetlenie górne, podblatowe, wewnątrzszafkowe, monochromatyczne i RGB. Do tego wyłączniki dotykowe, bezdotykowe, ze ściemniaczem światła. Wszystko zasilane prądem 12V, 24V lub 230V.
WYPOSAŻENIE SZAFEK
Wyposażenie szafek to następny element, który wpływa na cenę mebli na zamówienie. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment różnych systemów organizacji przestrzeni wewnętrznej mebli. Kosze typu: cargo, magic-corner, nerki, karuzele, sortowniki. Kosze do segregacji odpadów: podwieszane i wkładane do szuflad. Wkłady na sztućce, różnego typu organizery, jak na przykład: AMBIA-LINE czy ORGA-LINE itp. Tu również rozpiętość cen jest bardzo duża.
ROBOCIZNA – PRACOCHŁONNOŚĆ I STOPIEŃ SKOMPLIKOWANIA MEBLI NA ZAMÓWIENIE
Duży wpływ na cenę mebli na zamówienie ma także stopień ich skomplikowania i pracochłonność. Z tego powodu dużo mniej będzie kosztowała zwykła prostokątna szafka z drzwiczkami niż, przykładowo, szafka z czterema szufladami lub szafka narożna z koszami cargo czy szafka zupełnie nietypowa.